Ogrzewanie podłogowe – zobacz, co musisz wiedzieć!

W przypadku ogrzewania podłogowego gwarancja jest bardzo ważna. Pamiętajmy natomiast, iż możemy ją otrzymać jedynie wówczas, jeżeli kompletny układ ogrzewania jaki zainstalowaliśmy wychodzi od jednego producenta. Aby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić określony dokument. Gwarancja zawiera wszystkie warunki, jakie należy spełnić a także precyzyjnie określa sposób analizowania roszczeń, żeby zapobiec możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeżeli mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego właściwym użytkowaniu oraz serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko działa poprawnie zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed uruchomieniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest za słabe to dowód, że musimy uzupełnić w niej wodę. Wówczas warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym punktom instalacji czy w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Niewątpliwą korzyścią ogrzewania podłogowego jest równe rozchodzenie się ciepła. Przy klasycznym grzejniku ciepło kierowane jest w miejscu zainstalowania grzejnika oraz wówczas dopiero rozchodzi się po domu. Przed oficjalnym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy niezbędne jest przeprowadzenie próby szczelności przez wypełnienie rur wodą. Gdy powierzchnia rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed stawianiem na nim podłogi, aby wylewka odpowiednio się powiązała oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy dodatkowo odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można przystąpić do stawiania posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym świetnie sprawdzają się posadzki z kamienia a także posadzek ceramicznych – materiałów, które dobrze przekazują ciepło. Również produkty zastosowane do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają właściwych certyfikatów i muszą sprawdzać się w znacznej temperaturze. Ze względu na dużą ilość wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem oraz posadzkarzem warto na każdym etapie instalacji ogrzewania podłogowego korzystać z wskazówek wykwalifikowanych ludzi.
Spanie z głową w pobliżu źródła ciepła jest uciążliwe i pewnie niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, by jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednak odnoszenie tego do podgrzewanej podłogi nie ma głębszego sensu, bowiem jej temperatura właściwie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba śpiąca z głową blisko pół metra nad podłogą nie jest w stanie wyczuć, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie utrudniać jej snu. Zatem też porównanie pompy ciepła albo kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest niezwykle skuteczne pod względem ekonomii w produkcji energii oraz jej późniejszego użytkowania. W najlepszej sytuacji są właściciele poddaszy pozostawionych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do ogólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas swobodę wyboru.

You may also like...