Kominek w salonie – dlaczego warto w niego zainwestować?

Aranżacja salonu z kominkiem to najbogatsza wersja tego wnętrza, jaka tworzy unikatową aurę w domu w chłodne, jesienne a także mroźne wieczory. Jest on nie tylko praktycznym wyposażeniem grzewczym, ale również świetną dekoracją w letnią porę roku.
Aranżując salon z kominem, powinniśmy porządnie się zastanowić nad kierunkiem, w którym ma być zaaranżowane mieszkanie. Najczęściej decyduje o nim kształt obudowy kominka. Może ona być wykonana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli bądź cegły bądź z wyrobów poświęconych stylowi współczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o jednakowo właściwy kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie główną dekoracją wnętrza, lub także będzie się w nie wtapiał. Warto jeszcze pamiętać, że wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek można zastosować także we mieszkaniach klasycznych, jak także niekonwencjonalnych. Ogromne znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma też wybór modelu kominka. Tutaj wytwórcy oferują kominki umocowane do ściany, kominy dwustronne albo narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne zrealizowanie osłony kominka, oprócz naturalnego kamienia możemy dobrać też praktyczną, ale niesamowicie efektowną cegłę lub ładne kafle, które wprowadzą do naszego domku charakter wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w wnętrzu jest podkreślona przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy czy kontrastującym zarówno pod względem faktury, ale i dodatkowo koloru wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często lokalizuje się także przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez jaką zazwyczaj uchodzi najwięcej ciepła. Takie postawienie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Ponadto takie podejście pozwala wybudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub odpoczynku na świeżym powietrzu.

Niewątpliwie kominek kojarzy nam się z trzaskiem spalanego drzewa. Drzewo także doskonale nadaje się do palenia w kominku, pamiętajmy tylko, że musi być ono dokładnie wyrezonowane (czyli dokładnie osuszone).
Należy natomiast pamiętać, iż połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej użyć jeden z cieplejszych kolorów drewna – ewentualnie użyć ciemne drzewo, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy także mieć na uwadze, że kominki opalane drewnem wymagają pomieszczenia na gromadzenie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o żar, zaś to wiąże się z koniecznością znoszenia drzewa. Najlepiej więc, by stanowisko gromadzenia drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, trzeba pamiętać, iż jego wykończenie powinno tworzyć całość ze trendem panującym w salonie. Bez względu na to czy chcemy wygląd modernistyczny albo tradycyjny, kominek może być kluczowym elementem naszego salonu. Planując kominek należałoby wziąć pod uwagę wzajemne ułożenie wobec siebie telewizora, kominka a także mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor oraz kominek obok siebie, w pokoju zamiast atmosfery odpoczynku zapanuje schludny chaos. Architekci wnętrz sugerują umieszczenie komina a także telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak aby design salonu wyznaczał logiczną całość. Bezpieczne oraz wygodne w eksploatacji są również kominki elektryczne Identycznie jak urządzenia ekologiczne nie wymagają dostarczania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstania płomienia.

You may also like...