Domy energooszczędne – sprawdź największe korzyści!

Opłacalna inwestycja to bez wątpienia taka, jaka prędzej bądź później zacznie owocować. Moim zdaniem bez wątpienia taka inwestycją jest budowa energooszczędnego domu.
Wygląda na to, iż nadal często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy światło a także wszystkie wyposażenia elektryczne działają na wysokich obrotach przed okrągły rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego przypływu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, że obsługa domku pasywnego jest najtańsza, ich budowa nadal nie napawa się wielką renomą. Wywołane jest to wielkimi nakładami finansowymi, jakie na samym wstępie musi ponieść inwestor. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy dobrze zaplanowanym oraz wykonanym budynku pasywnym nakłady zwracają się jednak już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, jaki wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej energii aniżeli dom tradycyjny.

Cena domu energooszczędnego wciąż rośnie, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy budujemy zwykle na długie lata i dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w przyszłości jego lokatorzy będą ponosić niższe wydatki eksploatacji.
Identycznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne koszty budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, które maja przydać się do znacznego zmniejszenia zużycia energii. Domy energooszczędne mają mniejsze użycie prądu, ogrzewania oraz ciepłej wody. Efekt zyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle domku, odpowiedniemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu planowi pomieszczeń. Wielkie przeszklenia umożliwiają maksymalnie zagospodarować oświetlenie słoneczne a także jego ciepło. Na uwagę zasługuje też użycie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową energię), lub rekuperatorów, pozwalających na odzyskiwanie energii z powietrza wydobywającego się z domu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione początkowo wydatki często zwracają się już po kilku latach. W budynkach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za duże straty energii. Trzeba także liczyć się z niedogodnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, iż budowa szkieletowa ścian w połączeniu z bardzo solidnymi fundamentami oraz posadzką pozwala osiągnąć fantastyczne parametry termiczne ścian. Aby zredukować zużycie energii, w domach niskoenergetycznych, identycznie jak w budynkach pasywnych, często używa się kolektory solarne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również układ domu ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich dobrze rozumiana. Sprowadza się to zwłaszcza do budynków drewnianych i tych z bali, które bardzo często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, jaki jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domku z firmą budowlaną zależy od regionu, w którym budujemy.

You may also like...